×

Bi' görüşelim? :)

Talebiniz hakkında kısa bir bilgilendirme yapmanız halinde; projeniz, hedefleriniz, hedef kitleniz, keywordleriniz, genel ihtiyaçlarınız hakkında analiz yaparak, sizin için yapabileceklerimiz hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayabiliriz.

Adres: İstiklal Mah. Alparslan Bulv.
No:92, 55200, Atakum/SAMSUN
Tel: 0530 449 00 74
info@zeniwork.com

SEO

(Arama Motoru Optimizasyonu)

Bir internet sitesine sahip olmak, dijital pazarlamaya giriş için sadece bir adımdır. İnternet sitesinin arama motorlarıyla olan uyumu, internet pazarlaması alanındaki başarınızın ana kriteridir. İnternet sitenizin bulunduğunuz sektörle alakalı arama yapan kullanıcıların sonuçlarında yer alması, şirketinizin ya da projenizin getirisini önemli düzeyde yükseltecektir.

• İnternet siteniz, potansiyel müşterilerinizin arama terimi sonuçlarında yer alıyor mu?
• İnternet siteniz, potansiyel müşterileriniz tarafından yapılan aramalardaki kelime gruplarını barındırıyor mu?
• İnternet siteniz, potansiyel müşterilerinizin aradıkları bilgilere yer veriyor mu?

Eğer bu soruların cevaplarında tereddüt ediyorsanız, ihtiyacınız olan şey etkin bir arama motoru optimizasyonu süreç yönetimidir. SEO, yatırım maliyeti açısından dijital pazarlama alanlarında en düşük bütçeye sahip olan, aynı zamanda ticari geri dönüş açısından en yüksek orana sahip olan dijital pazarlama sürecidir.

SEO Nedir? Dijital Pazarlamada SEO'nun Önemi

SEO’yu Anlama

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu – SEO), kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan sorgularda, hedeflenen kelime ve kelime grupları için üst sıralarda yer almayı hedeflemek, bu bağlamda yapılan tanıtım ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. SEO çalışmaları için ana kriter, arama motorları olduğundan ve arama motorları sahip oldukları algoritmaları sıkça güncellediğinden SEO çalışmaları için bir garanti verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

SEO’yu daha iyi anlamak için; internet sitenizi yeni açtığınız bir dükkân olarak düşünelim ve aşama aşama bu dükkânın hazırlık-işe başlama sürecini ele alalım:

Yeni dükkânınız için ilk yapacağınız çalışma, müşterilerinize ürünlerinizi sergilemeniz için raf sisteminin ya da showroom bölümünün hazırlanması olacaktır. Bu hazırlık sürecinde aynı zamanda müşterilerinizin rahat bir şekilde dükkânınızın içinde gezmesini de sağlamayı ön planda tutmalısınız.

İnternet sitenizde hizmet ve ürünlerinizi sunacağınız sayfalar için de aynı özenin gösterilmesi gerekir. Kolay kullanım, kullanıcıların internet sitenizde rahat bir gezinti yapabilmesi için hızlı açılan sayfalar gibi çalışmalar da aynı etkiye sahip olacaktır.

Raf sisteminizin ya da showroom bölümünüzün hazır olması akabinde ikinci olarak gerçekleştireniz gereken çalışma, işletmenizin ismini barındıran, sunduğunuz hizmete uygun olan tabela ve dış cephe giydirme işlemlerini halletmek olacaktır.

İnternet siteniz için de bu işlemler sayfalarınız arasında gezintiyi kolaylaştıracak bir menü ve breadcrumb (yol haritası) yapısı, arama motorlarının internet sitenizi rahat bir şekilde taraması için doğru hazırlanmış robots.txt dosyası, site haritası gibi işlemler, internet sitenizin adeta tabelası niteliğindedir.

Üçüncü olarak gerçekleştireceğiniz aşama, müşterilerinizden ödeme alacağınız kasa bölümünüz ya da müşterilerinizi ağırlayacağınız iletişim masalarınız olacaktır. Bu bölgelerde müşterileriniz zaman geçirirken rahat etmeleri için; ödeme noktası olan işletmeler için doğru boy oranına sahip kasa bölümlerinin hazırlanması gerekir, bu bölümlerin hazırlında satın alınan ürünlerin hasar görmeden paketlenmesi için yeterli alanın bulunmasına, müşterilerin eğer sırada bekleyeceklerse farklı ürünlere de göz atabilmeleri için yeni sergi alanlarının doğru planlanması gerekir. Ödeme noktası olmayan işletmeler için müşterilerin rahat bir şekilde oturabileceği, müşteri danışmayla iletişim kurarken rahatsız olmayacağı, katalogların, broşürlerin ve olası ikramların rahat konulacağı, müşteriye özel bir masanın olmasına özen gösterilir.

İnternet siteniz için bu çalışmalar; e-ticaret sitelerinde müşterilerin ürünleri pratik bir şekilde inceleyebilmelerini sağlamaktan, sepet oluşturma aşamasında ek yönlendirmelerden kaçınmaktan, adres, fatura bilgileri aşamasında gereksiz, fazla bilgi istenmemesinden, müşterilerin pratik bir şekilde faturalandırma aşamasını geçerek ödeme aşamasına ulaşmasından ve ödeme sonrasında siparişini nasıl takip edeceğini öğrenmesinden geçmektedir. Ürün satışı gerçekleştirmeyen randevu-rezervasyon alan internet siteleri içinse müşterilerin iletişim formlarına olan erişimlerindeki pratiklik, tüm formların çalışır vaziyette olması ve müşterilerin bu süreçlerden pratik bir şekilde geçmesi önem arzetmektedir.

Her şey hazır olduktan sonra, açılışınızı gerçekleştirip, müşterilerinizi ağırlamaya başlayacaksınız. Peki müşterileriniz sizden nasıl haberdar olacak? İnsert dağıtımı, bölgedeki billboardlara verilen reklamlar, gazete ilanları, radyo reklamları, kartvizit dağıtımı, magnet dağıtımı gibi klasik reklam çalışmaları eşliğinde mağazanızın açıldığını duyuracaksınız.

Bu aşamada gerçekleştirdiğiniz çalışmaların tamamı, internet siteniz için gerçekleştirilecek çalışmalar tanıtım çalışmaları, link alışverişleri, backlinklerin takip edilmesi, alakasız backlinklerin analiz edilerek reddedilmesi, benzer içerik üretimi gerçekleştirilen internet siteleriyle ortak içerik çalışmalarının yapılması gibi aşamaları kapsamaktadır.

Açılış sürecini geçirdikten sonra, işletmenizin temiz olmasına, çalışanlarınızın belirli bir disiplin eşliğinde hareket etmesine, pazarlanan ürünler arasından kampanyalı olanların ön plana çıkartılmasına, hizmet satışlarında sürdürülebilir, düzenli müşteriler için anlaşmaların planlanmasına odaklanmalısınız.

İnternet siteniz için bu aşamada gerçekleştireceğiniz çalışmalar hizmetiniz ya da ürünlerinizle alakalı, fayda sağlayacak içeriklerin üretilmesini, üretilen ürünlerin müşterilerinize sunulması aşamasında sosyal medya kanallarının kullanılmasını, tanıtım çalışmalarının kampanya kapsamlarında belirlenen ürün ya da hizmetler çerçevesinde odaklanılmasını, ADS reklam çalışmalarını, link alışverişlerini kapsamaktadır.

Yukarıda incelediğimiz üzere, internet sitenizi açmanızla birlikte aslında yeni bir şubenizi hayata geçirmiş olacaksınız. Yeni bir şubeye oranla daha düşük maliyetlerle işleteceğiniz internet sitenizle lokal sınırların üzerine çıkabilir, daha fazla müşteriyle iletişim içine girebilirsiniz.

SEO’nun Önemli Avantajları Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonunun Avantajları

SEO, dijital pazarlama alanlarından sadece bir tanesi olsa da; yatırım geri dönüşü açısından en yüksek kârlılığa sahip olan pazarlama türüdür. Peki akla ilk gelen avantajları nelerdir?

 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; yürütülen çalışmalar sayesinde markanızın bilinirliği artacaktır.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; sektörünüzle alakalı kelimelerde tüm arama motorları nezdinde sıralama almaya başlayacak, daha görünür olacaksınız
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; ürünlerinizle alakalı hedeflenen kelime gruplarında potansiyel müşterilerinizle siz farkında olmadan etkileşime gireceksiniz.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; daha düşük bir bütçeyle, yeni bir şubeye sahip olacaksınız.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; lokal sınırları ortadan kaldırarak, daha geniş kitlelere erişmeye başlayacaksınız.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; online görünürlüğünüzün artmasıyla birlikte müşterilerinizin size olan güveni yükselecektir.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; daha düşük personel gideriyle, daha çok müşteriye ürün satışı gerçekleştirebileceksiniz.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; tüm çalışmalar ışığında erişeceğiniz hedef kitle, hizmetleriniz ya da ürünlerinizle alakalı arama yapan, yani hizmetleriniz ya da ürünlerinizle ilgilenen hedef kitle olacağı için satışa dönüş oranı daha yüksek olacaktır.
 • Doğru SEO stratejisi sayesinde; potansiyel müşterilerinize ek olarak rakipleriniz tarafından da fark edilmeniz üzerine işletmenizin prestiji önemli ölçüde yükselecektir.

SEO ADIMLARI

Seo Süreçleri

SEO adımları konusunda etkin bilgi sahibi olmak, kendi internet siteniz için SEO çalışmalarını bireysel olarak yürütmek için blog bölümüzde yer alan SEO kategorisini inceleyebilir, dönemsel olarak hazırladığımız içeriklerden kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO sürecinin yönetilebilir olması için en önemli adım, sürecin etkin bir şekilde anlamlandırılması, potansiyel müşteri grubuna göre yorumlanması ve planlanmasıdır. Eğer sürecin sonunda mutlak bir başarı isteniliyorsa, süreçlerin tamamı hakkında yorumlama yapabilecek, fikir üretebilecek kadar bilgi sahibi olmanız gerekir.

Yorumlama döneminde, markanızın/ürününüzün genel ihtiyaçlarını ve orta vadeli planlarını belirlemek gerekir. Bu planlar, online pazarlama sürecinde atılacak adımların planlanabilmesi için önemlidir. Potansiyel müşterilerinizin arama davranışlarını tespit etmek, müşteri kitlenizin markanızla olan uyumunu belirlemek, mevcut ve potansiyel rakiplerinizin yatırımlarını analiz etmek ve elde edilen donelerin planınız için optimize edilmesini gerekir.

SEO sürecinin planlama aşamasındaysa mevcut internet siteniz varsa ilk aşamada yazılım ve içerik açısından durum tespiti yapılır. Eğer bir internet siteniz yoksa, potansiyel kitlenizle uyumlu, genel arama sonuçlarına hızlı yanıt verebilecek, kullanım başarı skoru yüksek bir internet sitesi planlaması yapılır. Planlama sonrasında mevcut yazılım ekibinizle ortak havuz oluşturularak, çalışmaya başlanır. Eğer bir yazılım ekibiniz yoksa internet sitesi tasarım sürecini zeniwork üstlenebilir.

SEO stratejisi belirleme aşamasında, mevcutta bir internet siteniz varsa, internet sitenizin teknik anlamda analizini gerçekleştirilir.

 • İnternet sitenizde yer alan sayfaların içerik açısından incelenmesi,
 • Altyapı analizi,
 • İnternet sitenizin hız analizi,
 • İnternet sitenizin görsel açıdan optimizasyonu,
 • İnternet sitenizin kullanıcı deneyimi (UX) açısından durumu,
 • Mevcut sahip olunan organik konumlar,
 • Geçmişte yapılmış link alışverişleri gibi teknik detayların incelenmesi akabinde bu kapsamda gerçekleştirilecek çalışmalar Yazılım Optimizasyonu için raporlanarak hazırlanır.

Etkili bir optimizasyon süreci için, rakiplerin davranışlarını, adımlarını ve yatırımlarını ölçümlemek önemlidir. Rekabet analizi adımının başlangıcında, sektör pastasında kimin ne kadar dilim aldığının tespit edilmesi gerekir. Bu belirlemenin hemen arkasında sektördeki pay sahiplerinin organik başarı durumu, mevcut link inşası durumu, link stratejileri, içerik politikaları için uygun araçlarla rakiplerin her biri için analizler gerçekleştirilir.

 

Rekabet analizi aşamasında sizin tarafınızdan tanımlanmış rakipler ile birlikte; rekabet düzeyi açısından paylaşımda bulunan rakipler ve yükselme eğrisi gösteren, yatırımlarını yeni planlayan rakiplerin her biri için analiz gerçekleştirilir. Hayata geçirilen bu analiz, ortaya koyulacak yatırım büyüklüğü, gelecek hedefleri, yatırım stratejisini şekillendirme konularında rolleri belirleyecek en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Eğer projeniz sıfırdan başlayacak bir projeyse hem proje bütçesi hem de arama motorları tarafından aranan ve sorgulanan kriterlere uygun bir yazılım tercihi gerçekleştirmek gerekir. Projeniz başlamış ve ilerleyen aşamalarında zeniwork çalışmalarına entegre edilecekse; yazılımın mevcut arama motoru kriterlerine göre eksikleri giderilmesi gerekir. Bu süreç, proje bütçesi ve gelecek hedefleri ışığında maksimum fayda eğrisi benimsenerek yönetilir.

Projenin hayatta kaldığı süre boyunca kullanıcılara, ziyaretçilere ya da müşterilere en üst düzeyde fayda sağlayabilmek adına; kurumsal imaj, proje vaatleri ve sektörün gerekliliklerinin harmanından oluşturulacak içerik stratejisi uygulamaya konulur.

İçerik optimizasyonu sürecinin ilk basamağı; eğer proje için önceki etaplarda üretilmiş içerikler varsa, bu içeriklerin rekabet düzeyinin analizidir. İçeriklerin anahtar kelimelerle olan uygunluğu, kurumsal imajla anlatım üslubu açısından yakınlığı, sunduğu bilgilerin doğruluklarının kontrolü gerçekleştirildikten sonra yeni içerikler için strateji belirlenir.

Unutmayın; zeniwork her içerik için alanında uzman, sektörünü takip eden, dil bilgisi kurallarına hakim yazarlarla çalışır.

Optimizasyon sürecinin en önemli aşamalarından bir tanesi, link oluşturma stratejilerinin belirlenmesidir. Eğer oluşturulan linklerden herhangi bir geri dönüş olmazsa ve oluşturulan linkler nitelik sahibi olmaktan uzaksa, bu linklerden fayda beklenmesi de bir o kadar uzak olur.

Arama motoru algoritmaları, link yapılarına ve link alışverişlerine oldukça önem vermektedir. Bu önem, dikkat edilecek birçok unsuru da beraberinde getirmektedir. Rastgele oluşturulan bağlantılar projenin başlangıç noktasından dahi geriye gitmesine sebep olabilir.

Bir proje için link oluşturma stratejisi belirlenirken; iş ortakları, rakipler ve paydaşlar olarak üç sınıf üzerinde araştırma yapılır. Belirlenen kaynaklar için hazırlanacak içeriklerin, anahtar kelime uyumluluğuyla birlikte; yayınlanacak olan kaynakla da maksimum düzeyde uyum sağlamasına özen gösterilir.

 

Stratejinin diğer bir basamağındaysa; hazırlanan link değişimi içeriklerinin ilgili hedef kitleler tarafından takip edilen sosyal medya mecralarında da yer edinmesi için uğraş gösterilmesi gerekir.

İnternet sitenizin içinde gerçekleştirilen çalışmalara paralel olarak, sosyal medya platformlarında yürütülen iletişim stratejisi de SEO açısından büyük bir önem arz etmektedir. SEO’nun hem en önemli basamağı hem de en önemli sonuç getirisi olan marka bilinirliği sağlamak için müşterilerinizin sahip oldukları tüm online kanallarda yer almak, müşterileriniz ve hedef kitlenizle doğru bir iletişim stratejisi kurmak önem arz etmektedir. Bu bağlamda SEO stratejisinin ilerleme süreçlerine sosyal medya platformlarınızda gerçekleştirdiğiniz kampanyaları ve çalışmaları da entegre etmek önemlidir.

Arama motoru optimizasyon stratejisi sürecinde datalar önemli bir yer kaplar. Sitenizi ziyaret eden kişilerin konumları, sitenize ulaşma türleri, sitenizde geçirdikleri süreler, hangi kelime gruplarını kullanarak sitenizi ziyaret ettikleri, site içerisinde gerçekleştirdikleri davranışlar, paylaşılan demografik bilgileri kapsayan dataların düzenli bir şekilde analiz edilmesi ve tüm stratejinin tekrar yapılandırılması, gözden geçirilmesi ve güncellenmesi; SEO için önemli bir basamaktır.

Kusursuz bir plan hazırlanmış olsa da hazırlanan planın uygulanması, zaman yönetimi, arama motoru algoritmalarında gerçekleşen güncellemelere tam uyum sağlanması gibi hedefler ışığında düzenli bir takip mekanizmasının kurulması, ortaya çıkan yazılımsal ve kullanım açısından iyileştirilmelerin uygulanması gerekir. 

SEO Sadece Google İçin Mi Yapılır?

 • Google
 • Yandex
 • Bing
 • Yahoo
 • Diğerleri

Türkiye nezdinde arama motorlarının genel istatistiğine baktığımızda; Google yüzde 87’nin üzerinde bir arama oranı, yüzde 90’ın üzerinde görüntüleme oranı eşliğinde ne yakın rakibinden önemli düzeyde ilerde yer alıyor. Kendini en sık güncelleyen arama motoru yine Google olurken, zeniwork ekibi, Google algoritma güncellemelerini yakından takip ederek Arama Motoru Optimizasyonu Stratejisi (SEO Stratejisi) geliştirme çalışmalarına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda tüm arama motorlarının çalışma mantıkları ve temel prensipleri benzerlik gösterdiğinden, hayata geçirilen çalışmalar tüm arama motorlarında olumlu etki getirmektedir.

Bi' görüşelim? :)

Talebiniz hakkında kısa bir bilgilendirme yapmanız halinde; projeniz, hedefleriniz, hedef kitleniz, keywordleriniz, genel ihtiyaçlarınız hakkında analiz yaparak, sizin için yapabileceklerimiz hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayabiliriz.

TOP