×

Bi' görüşelim? :)

Talebiniz hakkında kısa bir bilgilendirme yapmanız halinde; projeniz, hedefleriniz, hedef kitleniz, keywordleriniz, genel ihtiyaçlarınız hakkında analiz yaparak, sizin için yapabileceklerimiz hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayabiliriz.

Adres: İstiklal Mah. Alparslan Bulv.
No:92, 55200, Atakum/SAMSUN
Tel: 0530 449 00 74
info@zeniwork.com

Sosyal Medya Yönetimi

Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Tumblr, Pinterest

Milenyum döneminin insan hayatına kattığı en büyük yenilik sosyal medya iletişimi. Her ihtiyaç için farklı bir sosyal kanal, her kanal için farklı bir jargon, farklı bir kullanıcı alışkanlığı… Bireysel kullanım için oluşturulmuş bu alışkanlıkların kurumsal kullanımlara taşınması için şirketler için önemli bir iş yükü haline gelmeye başladı.

Kullanıcı alışkanlıkları, her gün değişmeye devam ediyor. Market reyonunda bir ürün satın almak üzere olan birey, bu ürünü hızlı bir şekilde arama motorlarında arayarak ürün hakkındaki tüm bilgilere ulaşabildiği gibi, ürün markasının sosyal medya iletişimine göz atarak satın alma süreci sonrası destekler hakkında da bilgi alabiliyor.

Peki markanız bunun için hazır mı?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

zeniwork, sosyal medya yönetimi konusunda 7 aşamalı bir yürütme planı uyguluyor.

Sosyal medya; çok fazla alana sahip olan bir mecralar bütünü olmaya devam ediyor. Sunduğunuz hizmetlerin ve sattığınız ürünlerin satış sonrası desteklerini kullanıcılara aktarmanın en kolay yollarından bir tanesi de düzenli sosyal medya iletişimi kurmak! Bu iletişimi kurarken; iletişim kurulan mecranın genel jargonuna uygun hareket edip, kurulacak iletişimin samimiyet dengesinin de korunması gerekiyor. Örneğin Facebook için hazırladığınız bir gönderinin ulaştığı hedef kitle yaş aralığı 24 – 32 olup, bu hedef kitleden oldukça olumlu bir geri dönüş alsanız da aynı gönderinin Instagram’da 16 – 25 yaş aralığına ulaşması ve olumsuz geri dönüşlerin gelmesi mümkündür. Bu yüzden her sosyal medya mecrası için farklı bir iletişim yöntemi geliştirmeniz gerekir.

Çözümleme Süreci

1.

Sosyal medya; çok fazla alana sahip olan bir mecralar bütünü olmaya devam ediyor. Sunduğunuz hizmetlerin ve sattığınız ürünlerin satış sonrası desteklerini kullanıcılara aktarmanın en kolay yollarından bir tanesi de düzenli sosyal medya iletişimi kurmak! Bu iletişimi kurarken; iletişim kurulan mecranın genel jargonuna uygun hareket edip, kurulacak iletişimin samimiyet dengesinin de korunması gerekiyor. Örneğin Facebook için hazırladığınız bir gönderinin ulaştığı hedef kitle yaş aralığı 24 – 32 olup, bu hedef kitleden oldukça olumlu bir geri dönüş alsanız da aynı gönderinin Instagram’da 16 – 25 yaş aralığına ulaşması ve olumsuz geri dönüşlerin gelmesi mümkündür. Bu yüzden her sosyal medya mecrası için farklı bir iletişim yöntemi geliştirmeniz gerekir.

Rakip Profiller ve Rakip Markalar İçin Analiz

2.

Rakip olgusu, oldukça değişken bir olgudur. Rakip analizi gerçekleştirilmesinin öncesinde rakiplerin belirlenmesi önem arz eder. Marka olarak sizin bildirdiğiniz rakiplere ek olarak; içerik benzerliği, hedef kitle benzerliği ve iletişim benzerliği açısından rakiplerin tespit edilmesi gerekir. Tespit işleminin tamamlanmasıyla birlikte rakip olarak görülen hesapların;

  • Sahip oldukları mevcut abone/takipçi sayıları,
  • Paylaşım periyotları ve sıklıkları,
  • Günlük ortalama abone/takipçi sayısında yaşanan artış,
  • İletişim dilleri ve sıklığı analiz edilir.

Strateji Hazırlanması

3.

Stratejinin belirlenmesi aşamasında sizin tarafından belirtilen taleplerle birlikte rakip analizlerinden elde edilen bilgiler harmanlanarak, her sosyal medya mecrası için farklı bir strateji hazırlığı yapılır. Strateji hazırlık sürecinde sosyal medya platformlarından bir ya da birkaç tanesi ana mecra olarak belirlenirken, günlük, haftalık ve aylık olarak yapılacak paylaşımlar ve paylaşım yapılacak konuların belirlenmesi gerçekleştirilir.

Sosyal medya stratejisi için günlük paylaşımları, dönemlik paylaşımlar ve kampanyalar için hazırlanacak paylaşımlar için hangi hashtaglerin kullanılacağı belirlenir. Markanın sahip olduğu mevcut iletişim diline uygun olarak metin üretilmesi için çalışma kriterleri strateji planında belirlenirken, aynı zamanda ilgili mecranın genel jargonuna uygun bir marka jargonu da oluşturulması sağlanır.

Markalar için sosyal medya stratejisi hazırlığı yaparken, sahip olunan ürün ve hizmetlerle alakalı olası krizlerin öngörülmesi, ön görülen bu krizler için birer çıkış planının hazırlığının yapılarak yine strateji raporuna eklenmesi sağlanır.

İçerik Üretimi ve Yönetimi

4.

Sosyal medya yönetimi gerçekleştirirken hem stratejiye hem de günlük şartlara uygun içerik üretimi gereklidir. Önceden hazırlanmış içeriklerin belirlenen tarihlerde paylaşılması da her zaman doğru sonuç getirmemektedir. Bu yüzden hem içerik hazırlık sürecinde hem de yönetim sürecinde içeriklerin tekrar analiz edilmesini, dönem şartlarını sağlamasını önemsiyoruz.

Doğru bir sosyal medya yönetimi için içerik hazırlığı aşamasında kullanılan metinlere özen gösteriyor, içeriklerin büyük kısmında aksiyona geçirici kelime ve kelime grubu kullanmaya önem veriyoruz. Hazırlanan görsel tasarımlar içinde metin oranlarının ilgili sosyal medya mecrasına uygun bir şekilde hazırlanmasını sağlarken, kullanılan (ya da çekilen-tasarlanan) görsellerin ilgili metinle büyük oranda özdeşleşmesini önemsiyoruz.

Unutmayın, her sosyal medya platformunda üreteceğiniz içerik birbirinden farklı olsa da logonuzun her zaman aynı oranda büyüklükte, görseller üzerinde aynı konumda bulunmasına önem veriyoruz!

Sosyal Medya Yönetiminde Reklam Formatları

5.

Projeler ya da kurumlar için sosyal medya yönetimine başlarken sahip olunan mevcut kitle üzerinde iletişim stratejisi hazırlansa da, hedef kitle içerisine giren, henüz etkileşime geçilmemiş kişilere ulaşmak için bir reklam stratejisinin de belirlenmesi gerekir. Bu stratejinin mevcut içerikler üzerinden reklam planlaması yapılması, reklamlar için özel içeriklerin hazırlanarak akış dışı paylaşımlarla reklam çalışmasının yapılması gibi iki senaryoya mutlaka sosyal medya stratejisi içerisinde yer vererek; karar aşamasını size bırakmayı hedefleriz. 

Sosyal Medya Profil Moderasyonu

6.

Sosyal medya yönetiminde erişilen kitlenin genişlemesi, sayfalarla (ya da profillerle) direk iletişime girilmesi oranını da yükseltir. Bu etkileşimlerin her birine otomatik bir yanıt verilmesini sağlamak mümkün olmakla birlikte en sağlıklı yöntem birebir, müşterilere (ya da takipçilere) yanıt vermekten geçmektedir. Bu bağlamda; ekibimize sunacağınız teknik dokümanlar eşliğinde moderasyon tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.

Uygulama ve Geliştirme Süreci

7.

Sosyal medya stratejisinin belirlenmesi akabinde ilgili mecralar için içerik üretimi gerçekleştirilerek, uygulama aşamasına geçiş yapılır. Toplumsal önemli günlerin, markanız için önemli günlerle harmanlanarak hazırlanan sosyal medya stratejisinin uygulanması, paylaşımlarla birlikte başlar. Hedef kitleye erişimin başlamasıyla birlikte elde edilen geri dönüşler, takipçi (ya da abone) artış oranları, yapılan paylaşımlarla etkileşime geçiş oranları takip edilerek kitle tarafından verilen geri dönüşe göre strateji planında revizyon gerçekleştirilmesi, iyileştirilmelerin yapılması sağlanır.

Hangi Sosyal Medya Platformu, Nasıl Yönetilmeli?

Her sosyal medya platformu için farklı bir strateji uyguladığımızı biliyor muydunuz?

Facebook, 2014-2016 döneminde Türkiye genelinde en çok kullanılan sosyal mecra olsa da, hem Facebook’un erişimler için kısıtlamalara gitmesi, hem de genç kitlenin farklı mecra arayışlarına geçmesi sebebiyle; popülerliği devam eden bu mecra, orta yaş ve yaşlı kesimlere erişim için önemli bir kaynak olmaya devam ediyor. Marka için Facebook vasıtasıyla kurulacak iletişimin, ulaşılması hedeflenen kitlenin günlük alışkanlıklarına uygun olması gerekiyor.

Facebook tarafından satın alınan Instagram, özelliklerini Facebook ile birleştiriyor olsa da, gün içerisinde kullanıcıların daha sık ziyaret ettiği bir mecra olmaya devam ediyor. Görsel iletişimde başarının büyük bir önem arz ettiği Instagram’da iletişim kurmak isteyen markalar, kurumsal kimliklerine uygun bir görsel dil geliştirmeliyken, kullanıcıların anasayfasında yer edinebilmek için bu dilin akılcı bir şekilde pazarlanması gerekiyor.

Hızlı bir akışa sahip olan Twitter, günümüzde markalar için ağırlıklı bir şekilde şikâyet merkezi olarak kullanılıyor. Etkileşim oranlarının yüksek olduğu Twitter’da müşteri memnuniyeti sağlamak isteyen markalar, sadece taglendikleri tweetlere değil, isimlerinin geçtikleri tüm tweetleri takip ederek, şikayet ve önerilere göre yol haritası belirlenmesi gerekiyor.

Ağırlıklı olarak insan kaynakları departmanları tarafından takip edilen LinkedIn, markanın ürünleri ve hizmetleri üzerinde gerçekleştirdiği geliştirmeler, yenilikler için vazgeçilmez bir duyuru mecrası. Diğer sosyal medya kanalları kadar yüksek bir etkileşime sahip olmayan LinkedIn’da markalar gelecek planları ve bu planları hayata geçirmek için atılan adımlar hakkında güncellemelerin yer verilmesi halinde potansiyel insan kaynağı ihtiyaçları için hızlı çözümler üretilmesi açısından önem arz ediyor.

Kullanım açısından çok daha genç kitleye hitap eden Tumblr, tıpkı Twitter gibi oldukça hızlı bir akışa sahip. Ağırlıklı olarak görsel bir akış barındıran Tumblr’da markaların genç kullanıcıları ve müşterileriyle hızlı bir iletişim kurmalarının önemli bir mecrası.

Tamamıyla görsel paylaşım üzerine kurulu olan Pinterest, benzersiz görsellere sahip olan marka ve ürünler için vazgeçilmez bir iletişim mecrası. Kullanıcılarının yaş ortalamasının 40 olduğunun bilindiği Pinterest’te ziyaret başına bir kullanıcı ortalama 13 dakika gibi bir süre geçiriyor. Hem ürün tanıtımı, hem de hizmet tanıtımı açısından etkin bir rol oynayan Pinterest’te markanızın kurumsal imajına uygun, etkili bir iletişim kurmak için görsel dil temelinde bir strateji çalışması gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bi' görüşelim? :)

Talebiniz hakkında kısa bir bilgilendirme yapmanız halinde; projeniz, hedefleriniz, hedef kitleniz, keywordleriniz, genel ihtiyaçlarınız hakkında analiz yaparak, sizin için yapabileceklerimiz hakkında kapsamlı bir rapor hazırlayabiliriz.

TOP